Zamknij
Produkty
EVOLUNA I-SIZE 2

Bezpieczna pozycja leżąca w aucie

CRUISERFIX 3

Perfekcyjnie dopasowany do dziecka

EVOLUTION PRO 2

Komfort i pełna ochrona pasażera

GUARDIANFIX 3

Wygodne rozwiązanie w podróży

ISOFIX BASE 2

Maksimum bezpieczeństwa w aucie

img

Fotelik samochodowy – jak wybrać, który będzie najlepszy?

Fotelik samochodowy to jeden z najważniejszych zakupów dla dziecka. Chodzi tu nie tylko o samo przewiezienie malca ze szpitala do domu, ale przede wszystkim – o dalsze podróże samochodem. Zadaniem fotelika jest ochrona dziecka w trakcie podróży autem do momentu, w którym będzie mogło bezpiecznie korzystać z trzypunktowych pasów bezpieczeństwa bez konieczności jeżdżenia w foteliku. Każdy kraj ma swoje przepisy, dotyczące przewozu dzieci w foteliku, jednak z reguły jest to do uzyskania przez malca 135 cm wzrostu (150 na przednim siedzeniu pasażera).

Czeka Cię wybór fotelika samochodowego i nie wiesz, jak wybrać najlepszy produkt dla swojego malucha? W trosce o bezpieczeństwo Twojego dziecka i Twój komfort w wyborze, w tym artykule odpowiemy na podstawowe pytania i pomożemy Ci podjąć najlepszą decyzję.

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Wbrew pozorom sprawa nie jest tak prosta, jak mogłaby się wydawać. Foteliki można podzielić nie tylko ze względu na rodzaj, ale także kategorię wiekową lub wagową, a także sposób montażu. Oprócz tego producenci prześcigają się w nowoczesnych rozwiązaniach, które mają nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo dziecka, ale również – jego komfort.

Blondwłosa dziewczynka siedzi w foteliku Kiddy przodem, uśmiecha się, patrzy przez okno w obiektyw kamery

Jak więc wybrać fotelik samochodowy? Przede wszystkim pamiętaj o doborze fotelika według:

 • rodzaju montażu (ISOFIX, montaż na trzypunktowe pasy samochodowe),
 • kierunku montażu (RWF i FWF, czyli tyłem i przodem do kierunku jazdy),
 • wieku oraz wzrostu dziecka (lub wagi),
 • certyfikatów oraz testów, które posiada fotelik (m.in. ADAC, Stiftung Warentest, TCS),
 • dopasowania do kanapy pojazdu.

Gdzie kupić dobry fotelik samochodowy?

Oczywiście możesz kupić fotelik przez internet, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie sklepu stacjonarnego. Pełną listę sklepów, które sprzedają stacjonarnie foteliki Kiddy, znajdziesz tutaj.

Dlaczego warto kupować fotelik samochodowy stacjonarnie? Ponieważ wykwalifikowani pracownicy będą w stanie dopasować fotelik nie tylko do Twojego dziecka, ale i do kanapy w Twoim samochodzie. Najlepiej będzie, jeżeli wybierzesz online kilka interesujących Cię modeli fotelików (wybierz je nie tylko na podstawie kategorii wagowych czy wzrostowych, ale i dodatkowych elementów, takich jak bezpieczeństwo, systemy, sposób mocowania itp.), a następnie udasz się do sklepu, by je obejrzeć.

Zwróć uwagę nie tylko na certyfikaty ale i na to, jak dobrze pasują do Twojego samochodu. Niektóre auta mają tak nachylone kanapy, że większość standardowych fotelików do nich nie pasuje! W takich sytuacjach pomoc specjalisty, który poleci podobny, ale pasujący fotelik, jest nieoceniona.

Fotelik samochodowy – czy jest potrzebny?

Zdecydowanie tak. Fotelik samochodowy zapewnia kompleksową ochronę – bardziej niż jakiekolwiek inne rozwiązania. Fotelik chroni dziecko, które wciąż rośnie, w przypadku zderzeń bocznych oraz obniża ryzyko zanurkowania dziecka pod pas w przypadku kolizji czołowych. Przede wszystkim chroni głowę i kark, a także ramiona, wrażliwy kręgosłup oraz miednicę malca. Oprócz tego w przypadku jazdy tyłem foteliki RWF chronią także najmłodsze dzieci w przypadku zderzeń czołowych.

UWAGA! Pamiętaj, by nie kupować fotelików z drugiej ręki: w takich przypadkach nigdy nie masz gwarancji, że fotelik jest bezwypadkowy! 

Mama zapina pasami fotelik RWF tyłem do jazy z dzieckiem w środku, dziecko się bawi, tata siedzi na fotelu kierowcy i patrzy przez szybę

Fotelik tyłem do kierunku jazdy – co to jest RWF?

RWF, czyli z angielskiego rearward-facing, to montowanie fotelika samochodowego tyłem do kierunku jazdy. Zaleca się, żeby dzieci przewozić tyłem do kierunku jazdy do około 3-4 roku życia. Takie wytyczne są obowiązkowe m.in. w Skandynawii, która słynie z restrykcyjnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa. 

Według testów, przeprowadzonych przez Thomasa Turbella (uważanego za ojca pomysłu przewożenia dzieci tyłem) w instytucie VTI, foteliki RWF mają o 92% mniejsze ryzyko powstania obrażeń podczas wypadku.

Zdarzają się przypadki, w których dzieci mocno płaczą lub wymiotują, gdy są przewożone tyłem do kierunku jazdy. Jeśli mimo wielu prób sytuacja się powtarza, najlepiej udaj się do specjalistycznego salonu dziecięcego. Tam pracownicy będą mogli sprawdzić, czy na pewno fotelik został odpowiednio wyregulowany, a dziecko: czy ma prawidłowo zapięte pasy. Jeżeli to po prostu reakcja dziecka na jazdę tyłem, pracownicy pomogą wybrać odpowiedni i bezpieczniejszy fotelik przodem do kierunku jazdy. Należy jednak pamiętać żeby starać się przewozić dziecko w foteliku RWF najdłużej jak to możliwe.

Dziecko leży w foteliku Kiddy RWF tyłem do kierunku jazdy, jest zapięte, śpi

Jak zamontować fotelik samochodowy?

Gdy wiesz już, jaki fotelik samochodowy kupisz dla swojego dziecka i masz pewność, że będzie on pasować do kanapy Twojego samochodu, pomyśl nad wyborem sposobu montażu. Nie każde auto ma zaczepy ISOFIX (starsze modele), dlatego na to w pierwszej kolejności zwróć uwagę.

Jak zamontujesz fotelik dziecięcy w samochodzie?

 • Na trzypunktowe pasy samochodowe,
 • przy pomocy dolnych zaczepów ISOFIX.

Czym jest ISOFIX? 

ISOFIX to system, który pozwala na szybkie zamontowanie fotelika w samochodzie bez konieczności używania trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. Nowsze modele samochodów (w standardzie od 2011) wyposażone są w złącza ISOFIX, co pozwala na szybkie i łatwiejsze zamontowanie fotelika, minimalizując ryzyko błędnego montażu.

ISOFIX, ze względu na sposób mocowania, jest sztywniejszy niż pasy samochodowe. Foteliki z ISOFIX mają często wskaźniki poprawnego wpięcia, co znacznie zmniejsza możliwość jego nieprawidłowego montażu.

Kiedy powinno się pomyśleć o wymianie fotelika na większy?

Wskaźnikiem, kiedy należy zmienić fotelik na większy, jest zarówno większa masa ciała dziecka, jak i wzrost malucha. Zwróć uwagę, czy głowa dziecka wystaje poza zagłówek – jeżeli tak, to koniecznie musisz kupić większy model bądź też wyregulować fotelik tak, by odpowiadał wadze, grupie i wzroście dziecka.

Pamiętaj, żeby dopasować fotelik do dziecka i nie kierować się tylko jednym parametrem. Wysokie ale szczupłe dziecko będzie musiało mieć zmieniony fotelik w tym samym momencie, co cięższe ale niższe dziecko. Bierz pod uwagę wzrost, wiek oraz wagę, dzięki czemu zyskasz pewność, że fotelik chroni kompleksowo Twojego malucha.

Do kiedy stosować fotelik samochodowy?

 • Polska: fotelików samochodowych powinno się używać do osiągnięcia przez dziecko 150 cm wzrostu (chyba że dziecko przekroczy wagę 36 kg i ma 135 cm wzrostu).
 • Niemcy: do 3 roku życia należy bezwzględnie przewozić dziecko w foteliku samochodowym, starsze należy przypiąć specjalnymi pasami do osiągnięcia wzrostu 150 cm lub 12 roku życia.
 • Francja: we Francji dzieci do 3-4 roku życia muszą być przewożone w fotelikach samochodowych. Starszaki powinny jeździć na specjalnym siedzisku do ukończenia 10 lat.
 • Wielka Brytania: dzieci muszą być przewożone na specjalnych podwyższeniach lub w fotelikach samochodowych do uzyskania 135 cm wzrostu.

Przewożenie bez fotelika dzieci, które nie osiągnęły podanych limitów wzrostowych, jest karane mandatem, nie mówiąc o tym, że jest niebezpieczne i może skończyć się tragedią podczas zderzenia.

Mimo prawnego zezwolenia radzimy unikać podkładek czy rozwiązań tymczasowych na pasy – pamiętaj, że foteliki są konstruowane w oparciu o dane i testy, które jasno pokazują, że fotelik chroni dziecko kompleksowo, m.in. podczas zderzeń bocznych, czego nie robią podkładki oraz specjalne zaczepy na pasy!

Rodzice siedzą z przodu, patrzą do tyłu na dziecko zapięte w foteliku Kiddy RWF tyłem do kierunku jazdy. Są szczęśliwi i zrelaksowani, wnętrze auta jest luksusowe

Jaki fotelik jest najbezpieczniejszy?

Każdy fotelik, który został dopuszczony do sprzedaży, musiał przejść niezbędne testy i musi spełniać normę. Jest więc bezpieczny i możesz go stosować. Pamiętaj jednak, że droższe modele zaufanych marek są często wyposażone w dodatkowe rozwiązania, które jeszcze skuteczniej chronią malucha podczas podróży samochodem oraz otrzymały certyfikaty międzynarodowych instytucji, które przeprowadzają bardziej rygorystyczne testy bezpieczeństwa.

Na przykład fotelik samochodowy Cruiserfix 3 wyposażono w specjalną technologię plastra miodu (honey comb 2), a fotelik samochodowy Evoluna i-Size 2 – w opatentowany system Lie-Flat, który pozwala na przewożenie noworodka w pozycji leżącej w samochodzie oraz poza nim.

Zwróć uwagę także na zdobyte przez foteliki certyfikaty ADAC oraz ÖAMTC – są to niezależne instytucje, które przy współpracy z branżą samochodową testują foteliki różnych marek i poddają je niezwykle rygorystycznym testom. Im więcej dodatkowych rozwiązań oraz pozytywnych ocen ma wybrany przez Ciebie fotelik, tym większa pewność, że jest on skuteczniejszy.

Pamiętaj, że decyzja o wyborze fotelika samochodowego ma olbrzymie znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa Twojego dziecka. Nie warto w tym przypadku szukać kompromisów i półśrodków. Dobry, certyfikowany fotelik może bowiem uratować zdrowie i życie Twojego dziecka!

2022-10-24

Spis treści